Itt a nyár, amikor még a legelszántabb kutyások se mindig akarják magukkal vinni a nyaralásra kedvencüket, sporttársukat, és nem mindenki tudja azt barátokra, rokonokra bízni. Akkor jön a panzió, aminek kiválasztása korántsem olyan egyszerű, de nem lehetetlen.

Miért is ne menne a kutya nyaralni?

Az utazás kérdése nagyon kutyafüggő, vannak jól terhelhető és érzékenyebb egyedek. Egyik örjöngve ugrik az autóba és napokig elvan bent, a másik ötven méter megtétele után tengeribeteg lesz. Ezt minden gazda tudja a kutyájáról, és ennek megfelelően kell mérlegelnie, megéri-e a kutyával az autós körút, megterheli-e a repülőút, vagy nem. A melegben érdemes figyelembe venni egyes fajták különböző tűréshatárait is, a boxerek, bulldogok kiemelten szenvednek, fölösleges extra terhelésnek kitenni őket.

A panzióválasztás ökölszabályai

Ha pedig úgy döntünk, hogy a kutya marad, és nincs kutyás haverunk aki jó szívvel ajánlana egy helyet, ahova ő hordja kedvencét - de ha ajánlásunk van, akkor is érdemes betartani a következő pontokat- a következő szempontok szerint tudnak választani egy megfelelő panziót.:

  • A külsőségek nem számítanak. 

A szép gyep és burkolat a gazdának szól, a kutya ezeket nem látja, nem értékeli, sőt, egy túlzottan tereprendezett placcon el tudnak képzelni szívvel-lélekkel játszó kutyákat?

  • Nézzék meg a panziós kutyáját. 

Ne a versenyeredményeit, hanem hogyan viselkedik sok, akár idegen kutya között. Ha kiegyensúlyozott, konfliktusból kifordul, szóra irányítható a kutya, jó helyen járnak.

  • Keressenek olyan helyet, ahol a kutyák nem csak kennelben és sétán vannak, hanem órákat bandázhatnak együtt, mert az sokat fejleszti a kutya szocializáltságát.
  • Kérdezősködjenek. 

Ki az állatorvosuk, mit tenne a panziós a kutya esetleges megbetegedése, verekedés, sérülés esetén. Ha reakciója megnyugtató, válaszai láthatólag tapasztaltból adódnak, és erősnek tűnik körülötte a kutyatartáshoz szükséges háló, jó helyen járnak.

  • Menjenek el ismerkedésre, és engedjék be a kutyát az ott bandázó panziósok közé.

Figyeljenek a kutyára, de a panziós reakcióira is. Ha nyugodtan kezeli az új egyed érkezéséből adódó esetleges konfliktusokat, a kutyák között van tekintélye, jó helyen járnak.

  • Hagyják ott a kutyát pár órára.

Egy jó idegrendszerű egyed egy jó helyre nagy valószínűséggel szívesen megy vissza. Sajnos a rossz idegrendszerű, rosszul szocializált kutyák utálni fogják az új helyzetet és sok alkalmon keresztül nem is fogják megszeretni. A legbiztosabb jel a kutya beszokására, ha már gond nélkül elfogadja az ételt az új helyen.

  • Vannak annyira problémás, agresszív kutyák, amelyeket képtelenség panzióban elhelyezni, és nincs az a rokon se, aki szívesen jár ki etetni őket. Ezek lesznek a kulcsos kutyák, ahova a panziós kijár. Akinek ilyen a kutyája, nekik sem kell elkeseredni, általában a panziók vállalnak ilyen szolgáltatást.
  • A jó panzisó nem hívogat, megold.

Sajnos a balesetek, váraltlan megbetegedések, tüzelés elkerülhetetlenek akkor is, ha a kutya éppen a panzióban van. Szerencsés esetben a panziós ezeket jobban tudja kezelni, mint egy átlagos gazda, hiszen sokkal több kutyát és megbetegedést, balesetet látott már, amelyeket megtanult magabiztosan kezelni, nem pedig nyaralás közben zavarja a több ezer kilométerre magatehetetlen gazdát.

Ha a fentieken végigmennek, és még mindig tetszik, valószínűleg tényleg jó helyen járnak. Az utolsók között érdemes leegyeztetni a kutya táplálékát, ami különösen allergiás egyedek esetében igényel különös odafigyelést. Pokrócot, játékokat és pórázt fölösleges otthagyni a kutyával, ezek csak a gazda számára értékkel bíró tárgyak, a kutya egy idegen rongyon pontosan ugyanúgy hajtja álomra fejecskéjét.